Krepšelis:

Nėra prekių

0,00€ Pristatymas
0,00€ Viso

Krepšelis Pirkti

7 // Baltymų kiekis

Ar baltymai patenka į inkstus?

 

 
Klausimas

Man 19 metų ir sportuoju aš jau tris metus. Deja, per bokso treniruotę susilaužiau nykštį ir dabar po operacijos jis yra sugipsuotas. Tam, kad per šį laiką neprarasčiau raumenų, nusprendžiau valgyti daugiau baltymų nei anksčiau, tačiau daugelis žmonių teigia, kad, vartojant daugiau baltymų negu organizmas pasisavina, galima laikui bėgant susigadinti inkstus. Ar tai tiesa? Nes kalba eina apie baltymus miltelių pavidalu. Ar tas pats atsitiks ir vartojant amino rūgščių kapsules, kurios turėtų skilti jau žarnyne?

 

Atsakymas

 

Norint išlaikyti pasiektus rezultatus ir išvengti katabolinio efekto, sportininkų organizmas iš esmės reikalauja daugiau baltymų nei nesportuojančių žmonių. Ypač tai yra aktualu kultūristams, kurių pagrindinė raumenų masės sudedamoji dalis yra baltymai. Be baltymų nieko nepasieksi.

 

 

 

Sveiki inkstai ir gausus skysčių vartojimas yra būtini optimaliam baltymų pasisavinimui.

 

Kadangi Jūs esate taip susirūpinęs dėl savo sveikatos, noriu Jums pasakyti vieną dalyką: baltymai visur yra vienodi – ar jie būtų gaunami iš maisto produktų (mėsos, kiaušinių, varškės ir t.t.), ar iš amino rūgščių kapsulių pavidalų, ar iš baltyminių miltelių. Skiriasi tik baltymo kokybė, kuri yra išreiškiama biologine verte, t.y. kiek iš suvartotų baltymų paties organizmo būtų paversti raumeniniu audiniu. Kuo didesnė biologinė vertė, tuo mažiau jų reikia anabolianiam efektui pasiekti.

 

 

Pradedant nuo kiaušinių, kurių biologinė vertė yra 100, galima pereiti prie skirtingų produktų derinių ir taip biologinę vertę padidinti dar gerokai labiau, tokiu būdu aprūpinant organizmą geresnės kokybės baltymais. Pavyzdžiui, maišant kviečius su pienu, biologinės vertės rezultatas būtų 105, o maišant kiaušinių albuminą su sojos izoliatu – 124. Išrūgų baltymų, kiaušinio baltymų ir bulvių baltymų derinio biologinė vertė yra net 136. Jūs elgiatės teisingai, sujungdami daug baltymų, kadangi tokiu būdu padidinate bendrą kokybę ir anabolinį efektą.

 

„Geras rodiklis, nurodantis optimalų suvartojamų skysčių kiekį yra 1 litras 20 kg kūno masės.“

(A.Frey)

 

Kalbant apie galima inkstų pažeidimą, yra atlikta keletas tyrimų, įrodančių, kad, net ir nuolat vartojant daugiau baltymų, tai sunkiai įmanoma. Tačiau visa tai tik su ta sąlyga, kad Jūsų inkstai yra visiškai sveiki ir Jūsų suvartojamų skysčių kiekis yra pakankamas tam, kad inkstai sugebėtų perteklinius baltymus lengvai išskirti į atliekas. Kalbant apie pakankamą organizmo aprūpinimą skysčiais, užsiimant kultūrizmu ir jėgos sportu reikia laikytis šios taisyklės: 20 kg kūno masės turi būti išgeriamas 1 L skysčio (patartina vandens), o sportuojant po litrą turi būti išgeriama kas valandą.

 

Būtų kvaila kalbėti apie potencialią baltyminių maisto papildų žalą, tuo pat metu raginant vartoti daugiau baltymų turintį maistą. Kaip jau sakiau, baltymai yra visur vienodi ir jų poveikis sveikatai nepriklauso nuo jų pavidalo.

 

Pradedantiesiems aš rekomenduoju per parą vartoti maždaug po 2 g baltymų kiekvienam kūno masės kilogramui, labiau pažengusiems – po 3 g, o laikantis grižto mitybos plano ar dietos, vertėtų pasisavinti iki 4 g baltymų kiekvienam kilogramui kūno masės. Aš kasdien su mastu pasisavinu maždaug po 5 g baltymų vienam kilogramui kūno masės, mano inkstai yra visiškai sveiki ir aš nejaučiu jokio šalutinio poveikio.

 

Pradedantiesiems pakanka vartoti 2g baltymų vienam kūno masės kilogramui.

 

Visiems,  kuriems rūpi šis klausimas, žemiau pateikiu kelis papildomus argumentus, kuo baltyminiai maisto papildai yra pranašesni lyginant juos su maiste esančiai baltymais:

 

Baltyminių maisto papildų nauda

1. Mažas riebalų kiekis

2. Mažas cholesterolio ir purino kiekis

3. Ilgas galiojimo laikas

4. Sudėtyje turi vitaminų ir mineralų

5. Greitas paruošimo būdas

6. Skirtingi skoniai

7. Aukšta biologinė vertė

8. Lengvai virškinami

9. Pigesni nei liesa mėsa

10. Geriausiai tinka iš karto po treniruotės

 

Nepaisant to, aš vistiek rekomenduoju derinti maisto papilduose, amino rūgščių kapsulėse ir maiste esančius baltymus, kadangi tokiu būdu gerokai padidėja Jūsų raumenų ląstelių aprūpinimas aukštos kokybės baltymais, o tai, savo ruožtu, ne tik sąlygoja raumeninio audinio augimą, bet ir esamų raumeninių ląstelių apsaugą nuo irimo.

 

Linkiu Jums kuo greičiau pasveikti ir didžiausios sėkmės auginant raumenis!

Sėkmės! A.Frey