11 Dalis // Riebalų rūgštys
Trumpi faktai // Svarbiausia informacija trumpai:
|
„Riebalai riebalams nelygu!“
Laikai keičiasi! Ankščiau buvo manyta, kad riebalai skatina nutukimą ir jų reikėtų griežtai vengti. „Riebalai augina riebalus, todėl jų reikėtų vengti!“ buvo pagrindinis praėjusio amžiaus šūkis, lydintis beveik kiekvieną to meto dietą.
Šiandieną, mes žinome, jog yra kitaip. Tyrimais įrodyta, kad pakankamas kiekis nesočiųjų (gerųjų) riebalų rūgščių yra būtinas sklandžiam mūsų organizmo darbui ir sėkmingam riebalų deginimui. Užuot visiškai atsisakius riebalų vartojimo, reikėtų tiesiog vengti vartoti sočiuosius (bloguosius) riebalus kartu su trumposios grandies angliavandeniais (tokių kaip cukrus, balti miltai ir pan.), kadangi jie stipriai padidina insulino gamybą, kurio per didelis kiekis, savo ruožtu, skatina riebalų kaupimąsi mūsų organizme. Bertoletijų riešutai yra ypač aukštos kokybės gerųjų riebalų rūgščių šaltinis.
Ne riebalai sąlygoja riebalų kaupimąsi, o jų vartojimas kartu su angliavandeniais! |
Trumpai tariant: „Ne riebalai sąlygoja riebalų kaupimąsi, o jų vartojimas kartu su angliavandeniais!“ Riebalai kaupiasi kūne dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, kurį sąlygoja angliavandeniais praturtinto maisto vartojimas. Riebalai su angliavandeniais yra blogas derinys.
Vartojant angliavandenius kartu su riebiu maistu skatinama insulino sekrecija, o insulinas, kaip žinia, padeda kaupti maistines medžiagas ląstelėse, tik šiuo atveju jau ne raumenų, o riebalų ląstelėse. Skanus torto gabalas po gausaus angliavandeniais praturtinto maisto išties vilioja, tačiau tai yra tiesus kelias link riebalų prieaugio, todėl tokių derinių reikėtų vengti.
Teisingi riebalai yra labai svarbūs
Atkinso dieta/mityba puikiai iliustruoja situaciją, kuomet gausiai vartojant geruosius riebalus, tačiau tuo pat metu visiškai atsisakant angliavandenių riebalų kaupimas yra praktiškai neįmanomas.
Priešingai, padidinus polinesočiųjų (omega 6 ir omega 3) riebalų vartojimą, to pasekoje vykstantį reiškinį galima būtų pavadinti riebalų „mobilizacija“. Kadangi organizmas yra aprūpinamas pakankamu riebalų kiekiu, jis nebemato pagrindo jų kaupti kaip energijos rezervo juodai dienai ir iš būsenos „kaupti“ persijungia į būseną „panaudoti“. Nesočiosios riebalų rūgštys skatina riebalų „mobilizaciją“. Puikūs jų šaltiniai yra žuvis (lašiša ir tunas), alyvuogių aliejus, avokadai, linų sėklos, riešutai ir t.t.
Kada organizmas yra aprūpinamas pakankamu gerųjų riebalų kiekiu, jis persijungia iš riebalų „kaupimo“ į riebalų „panaudojimą“. (A.Frey) |
Tačiau, dėl savo kraštutinio požiūrio ir griežtų reikalavimų, Atkinso dieta negali būti laikoma teisinga dietos/mitybos forma. Tiek laikantis dietos, tiek augimo etape, kūnas su maistu turi gauti tiek gerųjų riebalų, tiek ir gerųjų angliavandenių, kurie yra reikalingi tinkamai smegenų veiklai bei insulino gamybai. Bei patartina atsisakyti blogųjų riebalų bei angliavandenių, kurių vartojimas skatina riebalų kaupimąsi. Teisingų riebalų vartojimas skatina riebalų apykaitą.
Optimalus reikiamas riebalų suvartojamas kiekis
Gerųjų riebalų suvartojimas, priklausomai nuo kūno svorio, turėtų svyruoti tarp 50 ir 120g per dieną. Rekomenduojamas suvartojamų riebalų ir kūno masės santykis yra 0,8g : 1kg. Šis kiekis, laikantis dietos, dienos bėgyje užtikrina pakankamą organizmo aprūpinimą energija ir tuo pačiu pagerina riebalų apykaitą bei riebaluose tirpių vitaminų absorbciją. Esminis dalykas vartojant riebalus yra ne kiekybė, o jų kokybė. Polinesotieji riebalai iš tokių augalinių aliejų, kaip, pavyzdžiui, alyvuogių, kokosų, dygminų, rapsų ir sėmenų ir kt. aliejus, suteikia ypač vertingų riebalų rūgščių, kurios turi teigiamos įtakos riebalų apykaitai mūsų organizme.
Omega-3 kapsulės vaidina svarbų vaidmenį EPA ir DHA riebalų rūgščių apykaitoje. |
Vargu ar rastume vertingesnę ir naudingesnę riebalų rūgštį mūsų organizmui negu Omega-3 riebalų rūgštis, kuri mums iš tikrųjų yra gyvybiškai svarbi. OMEGA-3 CAPS yra puikus gyvybiškai svarbių Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis.
Dietos etapo metu Omega-3 riebalų rūgštis turi išties įdomų pranašumą – ji vartojama norint sudeginti riebalus. Tai gali pasirodyti keista, tačiau raginu Jus susipažinti su atliktu moksliniu tyrimu, patvirtinančiu, kad Omega-3 riebalų rūgštys skatina riebalų mažėjimą (žr. tyrimą: Žuvų taukai spartina riebalų degimą). Norint sukelti šį teigiamą poveikį yra reikalingas pakankamas EPA (eikozapentaeno rūgštis) ir DHA (dokozaheksaeno rūgštis) kiekis, o šiomis rūgštimis labiausiai praturtintos yra riebiųjų žuvų rūšys.
Priklausomai nuo kūno svorio ir nusistatyto tikslo, reikėtų suvartoti nuo 6g iki 9g žuvų taukų per dieną (maždaug 12-18 Omega-3 kapsulių) norint užtikrinti pakankamą Omega-3 riebalų rūgščių kiekį organizme.
Siekiant užtikrinti optimalią riebalų apykaitą, tiek augimo, tiek ir dietos etapo metu reikėtų laikytis paprastos taisyklės: kasdieną organizmas turi gauti gerųjų riebalų - apie 0,8g vienam kūno masės kilogramui!
Tiek augimo, tiek ir dietos etapo metu organizmas turi kasdieną gauti gerųjų riebalų - apie 0,8 g vienam kūno masės kilogramui! |
Tai kada ir kiek vartoti angliavandenių dietos metu?
Angliavandeniai turėtų būti tikslingai vartojami tik išeikvotų glikogeno atsargų atstatymui, kuris, beje, dar ir skatina medžiagų apykaitą. „Užkrovos“ diena, per kurią vartojama daugiausia kompleksiniai (gerieji) angliavandeniai, yra vienas iš pagrindinių kintančios dietos principų, kurio primygtinai rekomenduojama laikytis. Iš esmės, lyginant angliavandenių vartojimą augimo etapo metu ir dietos, laikantis dietos jo kiekis turėtų būti sumažintas perpus. O pakankamas riebalų suvartojimas turi būti nuolat palaikomas.
Priklausomai nuo siektino ir dietos metu jau pasiekto rezultato, suvartojamų angliavandenių kiekis turi palaipsniui mažėti. Tuo pačiu turi ilgėti aerobinių užsiėmimų trukmė, kad riebalai būtų deginami dar sparčiau. Tačiau per dieną suvartojamų angliavandenių kiekis neturi nukristi žemiau 60g, kadangi tai yra minimalus kiekis, reikalingas tinkamos mūsų smegenų veiklos užtikrinimui. Šis kiekis turėtų būti padalintas į 2 lygias dalis, viena iš kurių vartojama ryte per pusryčius, o kita – trumposios grandies angliavandenių forma iš karto po treniruotės.
Skaitykite daugiau apie riebalų rūgštis straipsnyje: Makroelementai // RIEBALAI