Krepšelis:

Nėra prekių

0,00€ Pristatymas
0,00€ Viso

Krepšelis Pirkti

17 // Kintanti dieta masei

Lyginant su mitybos planu, skirtu masės auginimui (anaboline dieta), kintanti dieta turi didelį pranašumą

 

 
Klausimas

Reguliariai treniruojuos jau trejus metus. Siekdamas padidinti raumenų masę, naudoju tam skirtą masės auginimo (anabolinį) mitybos planą. Esu 1,83 m ūgio, sveriu 92 kg, o mano kūno riebalų procentas sudaro maždaug 16%. Mano treniruočių programa yra paremta vienos serijos principu. Pavyzdžiui, pirmadieniais aš treniruoju krūtinę, nugarą, bicepsą ir tricepsą, o antradienį – kojas, nugarą, presą ir pečius, kiekvienai raumenų grupei atlikdamas po tris skirtingus pratimus. Per savaitę baltymų ir gyvulinių riebalų pavidalu aš suvartoju beveik 20000 kalorijų, na o savatgalį pasidarau pertrauką. Prieš kelias savaites nusprendžiau išbandyti šį mitybos planą, kadangi jis pasirodė man gana tinkamas, bet, dėja, kolkas nematau jokių teigiamų raumenų augimo rezultatų, kurių tikėjausi. Mano tikslas yra 107-110 kg ir noriu sudeginti dar daugiau riebalų, tačiau imu abejoti, kad tokia mityba man padės. Gal Jūs turite geresnį pasiūlymą, kokį mitybos planą ir treniruočių programą taikyti?

 

Atsakymas

Aš asmeniškai nesu didelis anabolinių dietų gerbėjas. Tiek kultūrizmo, tiek ir kitų sporto šakų sportininkai nuolatos ieško naujų mitybos strategijų ir neįprastų metodų, galinčių pagerinti jų fizinę išvaizdą ir būklę.

 

Anabolinė dieta yra labai specifinė mitybos strategija, kurios pagrindinis trūkumas yra monotonija, todėl daugeliui sportininkų ilgainiui tinkamam jos taikymui pritrūksta motyvacijos.

 

Dėl monotonijos ir disbalanso anabolinę dietą yra sunku taikyti ilgesnį laiką.

 

Anabolinė dieta yra ne tik monotiniška, bet ir nesubalansuota, atsižvelgiant į pagrindines organizmui reikalingas maistines medžiagas. Ji visiškai nenumato angliavandenių vartojimų, tad gerai, kad nors šiek tiek jų gaunama su daržovėmis. Tačiau yra pamirštama, kad angliavandeniai sportininkų mityboje vaidina labai svarbų vaidmenį, ypač kalbant apie insulino kiekio kraujyje padidėjimą. Insulinas yra žmogaus kūne esantis anabolinis hormonas.

 

Augimo laikotarpiu pirmiausia svarbu kraujyje išlaikyti šiek tiek didesnį nei vidutinis insulino lygį tam, kad būtų užtikrintas reguliarus glikogeno ir amino rūgščių srautas į raumenų ląsteles. Insulinas yra labiausiai anabolinėmis savybėmis pasižymintis žmogaus kūne esantis hormonas, kuriuo teisingos mitybos dėka (kaip, pavyzdžiui, mano rekomenduojamos kintančios dietos) galima manipuliuoti, kad ne tik augtų raumenų masė, bet ir protingose ribose būtų išlaikytas riebalų kiekis.

 

Anabolinės dietos metu mažėja insulino nauda ir neišnaudojamos jo anabolinės savybės. Be to, nuo 50 iki 80g angliavandenių reikia smegenims (rimtesniems sportininkams reikia dar daugiau), norint, kad jos tvarkingai funkcionuotų. Pernelyg dažnai taikant anabolinę dietą, pirmosiomis dienomis sportininkai netenka svorio, kas, kalbant apie išvaizdą, leidžia jiems išryškėti. Suprantama, šis privalumas yra priskiriamas anabolinei dietai, tačiau negerai yra tai, kad svorio netekimas yra sąlygojamas skysčių netekimo, atsirandančio išėmus iš mitybos angliavandenius. Nenuostabu, kad daugelis sportininkų skundžiasi, kad nėra patenkinti savo rezultatais: plokšti raumenys, sumažėjusi jėga ir nebejaučiamas „užpompavimo“ pojūtis gali būti šios mitybos programos pasekmė. Kintanti dieta yra labai veiksminga auginant raumenis.

 

Pats asmeniškai esu išbandęs anabolinę dietą, tačiau po kurio laiko teko jos atsisakyti, kadangi praradau tiek vandens, kad treniruotės su dideliais svoriais tapo beveik neįmanomos. Dėl smarkiai sumažėjusio skysčių kiekio fizinio krūvio metu raumenis apimdavo stiprus skausmas, o jiem tai taip pat nėra labai gerai.

 

Kintančios dietos laikytis yra daug paprasčiau ir sveikiau, kadangi į ją įtrauktas mažas riebalų kiekis, be to, ji yra įvairesnė. Patirtis parodė, kad daugumai sportininkų kintančią dietą sėkėsi taikyti geriau ir jie pasiekė geresnių rezultatų, visų pirma, kalbant apie ilgalaikį ir kokybišką raumenų masės auginimą.

 

Kintančios dietos laikytis yra lengviau, ji yra sveikesnė ir įvairesnė negu anabolinė dieta. Patirtis parodė, kad daugeliui sportininkų ji yra lengviau pritaikoma.

 

Tačiau yra atvejų, kuomet anabolinė dieta iš tikrųjų yra prasmingesnė. Tokiu laikotarpiu laikoma 7-10 dienų vadinamoji išsikrovimo fazė prieš varžybas. Šio etapo metu praktiškai visiškai atsiribojama nuo angliavandenių, o tai ir yra vienas iš anabolinės dietos principų. Po varžybų jau seka „įkrovimas“, kuomet yra vartojamas didelis kiekis angliavandenių su tikslu maksimaliai atstatyti glikogeno atsargas.

 

Perėjus nuo užkrovos prie įkrovimo, dėl nutraukto angliavandenių tiekimo organizmas dar kurį laiką periodiškai juos degins, o po šio etapo angliavandenių poreikis raumenims bus labai didelis: jie užpildys visas raumenų ląstelių saugyklas iki būtino lygio, o raumenys taps apsunkę ir vizualiai žmogus gali atrodyti apkūnus, todėl gana svarbu yra palaikyti mažą riebalų kiekį organizme.

 

Kas liečia Jūsų mitybos programą, susijusią su tikslu auginti raumenų masę, tai galiu tik patarti anabolinę dietą pakeisti kintančia dieta. Vartokite maždaug po 3,3 g baltymų kūno masės kilogramui ir įtraukite į mitybą didelį angliavandenių kiekį, ypač pusryčiams ir iš karto po treniruotės, tai užtikrins didesnį insulino lygį. Riebalų turėtų būti suvartojama apie 0,8 g vienam kūno masės kilogramui. Anabolinė dieta gali būti naudinga tik trumpą laiką.

 

Atsižvelgiant į Jūsų kūno svorį, Jūsų kalorijų suvartojimas yra nepakankamas. Jį Jums reikėtų padidinti iki maždaug 25000 kalorijų per savaitę, o tai atitiktų maždaug 3500 kalorijų per dieną. Kalbant apie Jūsų treniruočių programą, mano nuomone, vienos serijos principas gali būti naudingas labai pažengusiems sportininkams ir profesionalams. Jūs, savo ruožtu, turėtumėte vadovautis pagrindinėmis taisyklėmis, su kuriomis galite susipažinti straipsnyje „Treniruočių pagrindai“ – per treniruotę turėtų būti atliekama nuo 6 iki 10 serijų vienai raumenų grupei!

 

Sėkmės! A.Frey