Krepšelis:

Nėra prekių

0,00€ Pristatymas
0,00€ Viso

Krepšelis Pirkti

9 Dalis // Baltymų rūšys

Trumpi faktai // Svarbiausia informacija trumpai:

  • Išrūgų baltymai yra laikomi greičiausiai įsisavinamais baltymai.
  • Pieno išrūgų baltymai taip pat pasižymi anaboliniu (raumenų augimą skatinančių) efektu.
  • Aukščiausio lygio baltymas - hidrolizuotas pieno išrūgų baltymas.
  • Lėčiau įsisavinamas baltymas kazeinas raumenis aprūpina ilgesnį laiką.
  • Pieno baltymai taip pat pasižymi antikataboliniu (raumenis apsaugančių) efektu.
  • Kiaušinio baltyme gausu laktozės, todėl jis dažniausiai vartojamas dietos etapo metu.
  • Sojos baltymų izoliatą dažniausiai vartoja laktozės netoleruojantys sportininkai.
  • Sumaišius skirtingus baltymus, mišinio BV (biologinė vertė) gali siekti 136.
  • Kelių komponentų baltymų mišiniai yra visapusiškai vertingesni.
  • Būkite atsargūs, rinkdamiesi prastesnės kokybės, pavyzdžiui, žirnių ar kviečių, baltymus.

 

Išrūgų baltymai // pieno išrūgų baltymai // Laktalbuminas

 

Išrūgų baltymų koncentratas turi aukščiausią BV, lyginant su kitais baltymais – 104. Didesnę BV galima pasiekti tik skirtingų baltymų mišinių dėka. Išrūgų baltymai taip pat pasižymi labai dideliu šakotosios grandies amino rūgščių (BCAA = Izoleucinas, Leucinas ir Valinas) kiekiu, sudarančiu maždaug trečdalį visų raumens baltymų. Kadangi regeneracijos etapo metu panaudojami ypač dideli šių amino rūgščių kiekiai, greitos absorbcijos virškinamajame trakte dėka išrūgų baltymai yra ne tik idealus minėtų amino rūgščių, bet ir baltymų šaltinis atstatant baltymų nuostolius po sunkių fizinių krūvių. Be kita ko, amino rūgštys dalyvauja ir baltymų sintezės procese, kuomet organizmo poreikis baltymams yra išaugės ir vien išrūgų baltymais nepavyksta jo patenkinti. Aukščiausios kokybės išrūgų baltymus sudaro 3 komponentų mišinys.

 

Pieno išrūgų / išrūgų baltymai dalyvauja tiek raumenų augimo, tiek ir jų apsaugos procesuose.

 

Išrūgų baltymai pasižymi stipriu anaboliniu poveikiu ir gali svariai prisidėti prie raumenų masės augimo, ir ne tik po treniruotės, bet ir ryte, tik atsikėlus, kuomet baltymų įsisavinimas ypač svarbus, o būtent ši išrūgų baltymų savybė tą poreikį puikiai patenkina. Gamyboje naudojamų žaliavinių išrūgų savybės turi didelę įtaką išrūgų baltymų kokybei. Pigiausia ir lengviausiai išgaunama išrūgų baltymų forma yra gaminama iš išrūgų baltymų koncentrato. Tai yra milteliai, kuriuos sudaro apie 75-80% baltymų, 3-4% riebalų ir 3-6% angliavandenių laktozės pavidalu.

 

Kita, geresnė išrūgų baltymų rūšis yra išrūgų baltymų izoliatas, kuriame gryno baltymo yra apie 90%, o riebalų ir laktozės kiekis mažesnis nei 1%. Išrūgų baltymų izoliatas yra kur kas labiau išgrynintas išrūgų baltymas su labai mažu laktozės kiekiu. Šį baltymą vartojantys sportininkai retai susiduria su virškinimo problemomis, kadangi minėtas laktozės kiekis yra artimas nuliui. Išrūgų baltymų izoliato gamyba gali būti vykdoma trim skirtingais būdais: pirmasis yra vadinamas joninių mainų metodu, kuomet cheminių procesų dėka yra keičiamas baltymo elektros krūvis ir išgaunamas ypatingai grynas baltymas.

 

Antras išrūgų baltymų izoliato gamybos būdas yra mikrofiltracijos proceso pagalba (mikrofiltruotas išrūgų baltymas). Šio proceso metu yra naudojamas mikrofiltravimas per keraminius filtrus, kad žaliava neturėtų jokio sąlyčio su chemikalais. Kur kas aukštesnis kokybės lygis gali būti pasiektas naudojant vadinamąjį kryžminio srauto mikrofiltravimo metodą. Kadangi tai yra ypač „švelnus“ gamybos procesas, denatūracijos (baltymų molekulių sunaikinimo) galimybė yra visiškai atmestina. Galutinis produktas yra labai aukštos kokybės išrūgų baltymų izoliatas.

 

Manoma, kad aukščiausios kokybės išrūgų baltymas yra gaunamas po kryžminio srauto mikrofiltravimo metodo, atliekamo iš karto po hidrolizacijos etapo, kadangi, skirtingai nuo joninių mainų metodo, po šio kruopštaus proceso išlieka daugybė natūralių išrūgų baltymų komponentų. Kalba eina apie tokius elementus, kaip Alfa-laktoalbuminas ir glikomakropeptidai, kurie gerina virškinimą, daugelio mineralų įsisavinimą ir palaiko imuninę sistemą. Be to, mikrofiltruotas išrūgų baltymų izoliatas turi didesnį kalcio kiekį ir mažesnį natrio kiekį. Aukštų rezultatų siekiantiems sportininkams mažas riebalų ir laktozės kiekis taip pat atneša nemažai naudos. Todėl mikrofiltruotas išrūgų baltymų izoliatas yra ne tik į sportininkų sveikatą orientuotas produktas, bet taip pat ir optimalus baltymų šaltinis varžyboms besirengiantiems kultūristams. Maksimali izoliatų dalis ir 0 laktozės.

 

Aukščiausios kokybės išrūgų baltymu yra laikomas išrūgų baltymų hidrolizatas. Šio produkto baltymo koncentracija sudaro 100%. Jame nėra riebalų, nėra angliavandenių ir tai būtų išties tobulas baltymų šaltinis jei ne vienas jo minusas: jis yra itin kartaus skonio. Šio kartumo nepermuša net masė skonių ir saldiklių, todėl gryno išrūgų baltymų hidrolizato miltelių pavidalu maisto papildų rinkoje nerasite. Šis baltymas gaminamas nebent tablečių pavidalu (ieškokite AMINO TABS), kadangi tabletes lengva nuryti nekramčius, todėl ne taip jaučiamas kartumas.

 

Santrauka

  • Aukšta BV (biologinė vertė) – 104;
  • Sudėtyje daug BCAA (šakotųjų grandžių amino rūgščių);
  • Greitai patenka į raumenų ląsteles;
  • Lengvai virškinami, nesukelia virškinimo sutrikimų.

 

Pieno baltymai // Kazeinas

 

Natūralų karvių pieną sudaro apie 20% išrūgų baltymų ir 80% pieno baltymų/kazeino. Nepaisant šiek tiek mažesnės biologinės vertės, lyginant su išrūgų baltymais, pieno baltymai taip pat turį įdomių savybių. Taigi, šis baltymas pasižymi dideliu L-Glutamino, t.y. amino rūgšties, atsakingos už skysčių balansą ląstelėse baltymų metabolizmo metu, kiekiu. Be to, lyginant su greitai įsisavinamais išrūgų baltymais, pieno baltymai pasižymi lėtu virškinimu ir lėta absorbcija, todėl ypač tinka prieš miegą, kad nakties metu būtų užtikrintas nuolatinis amino rūgščių tiekimas. Aukščiausias sausojoje medžiagoje esantis baltymų kiekis pasaulyje, siekiantis beveik 100%.

 

Priešingai nei „anaboliniais“ laikomi išrūgų baltymais, pieno baltymai turi daugiau „antikatabolinių“ (audinių irimą slopinančių) savybių, kadangi, remiantis tyrimais, ilgesnį laiką keliaudami iki raumenų, užtikrina tolygų amino rūgščių tiekimą, tokiu būdu užkirsdami kelią baltymų irimui raumenyse.

 

Visų pirma, sumažinus mitybos kaloringumą, svarbu išvengti didesnių amino rūgščių svyravimų kraujyje, kadangi, sumažėjus amino rūgščių tiekimui, tai gali sukelti baltymų irimą raumenų ląstelėse. Be to, dėl ilgiau trunkančio įsisavinimo susidaro nuolatinis sotumo jausmas, kuris yra ypač naudinga dietos etapo metu.

 

Dėka savo teigiamų savybių ir skanaus kreminio skonio, kazeino pagrindu sukurtas PROTEIN 96 yra labai populiarus produktas ne tik vyrų, bet ir moterų tarpe.

 

Savo ilgalaikio baltymų aprūpinimo savybės dėka pieno baltymai yra dažnai vartojami dietos etapo metu.

 

Paskutinė, bet ne mažiau svarbi PROTEIN 96 savybė yra labai didelė baltymų koncentracija ir lėtas jų įsisavinimas, todėl šį produktą rekomenduojama vartoti tiek raumenų auginimo, tiek ir dietos etapo metu.

 

Nors biologinė pieno baltymo vertė yra šiek tiek mažesnė negu išrūgų baltymų, ji gali būti gerokai padidinta jį sumaišius su išrūgų koncentratu/izoliatu ir kiaušinių baltymu. Taip 4 komponentų matricos PROTEIN 96 pasiekia aukščiausią biologinę vertę – 136, gerokai viršydamas išrūgų baltymų BV (104). Pieno baltymai dažnai vartojami dietos etapo metu.

 

Santrauka

  • Didelis L-Glutamino kiekis;
  • Uždelsta absorbcija virškinamajame trakte = antikatabolinis efektas;
  • Idealus baltymų šaltinis prieš miegą;
  • Sukelia sotumo jausmą, taip pageidaujamą dietos etapo metu;
  • Aukštos biologinės vertės baltymų mišinys;

 

Kiaušinio baltymai // Kiaušinio albuminas

 

Kiaušinių baltymai, kaip žaliava vieno komponento baltymų milteliams, yra naudojami gana retai, kadangi pasižymi karčiu džiovintų kiaušinių skoniu, kurį gana sudėtinga pagerinti net ir saldiklių pagalba.

 

Dėl to ši žaliava praktiškai naudojama tik su kitų rūšių baltymais, pavyzdžiui, sojos baltymais ir pan. Iš gryno kiaušinio baltymo pagamintų kiaušinių baltymų BV yra 88, o tai yra gana daug lyginant su kitomis baltymų rūšimis. Kiaušinių-sojos-izoliato mišinio biologinė vertė yra aukštesnė nei 124.

 

Tipiniame iš kiaušinio baltymo gaunamame koncentrate yra gausu sieros turinčių amino rūgščių, kurios vaidina ypač svarbų vaidmenį hormonų gamyboje. Laktozės netoleruojantys ar alergiją pieno baltymui turintys sportininkai kiaušinių baltymus gali vartoti nevaržomai, kadangi juose nėra laktozės.

 

Kiaušinių baltymuose nėra laktozės ir jie po oda nekaupia vandens.

 

Kultūrizme aukščiausių rezultatų siekiantys sportininkai kiaušinio baltymus ima vartoti prieš pat varžybas. Norėdami po oda dar palaikyti šiokį tokį vandens sluoksnį, sportininkai vartoja pieno baltymus, tačiau, perėjus prie kiaušinio baltymo, šie skysčiai nedingsta savaime, todėl, norint užtikrinti mažiausią įmanomą vandens kiekį po oda, kiaušinio baltymus reikėtų pradėti vartoti likus bent keletui savaičių iki varžymų.

 

Santrauka

  • Didelis sieros turinčių amino rūgščių kiekis;
  • Idealiai tinka laktozės netoleruojantiems sportininkams;
  • Po oda nekaupia vandens;
  • Idealiai tinka ruošiantis varžyboms;

 

Sojų baltymai // Sojų baltymų izoliatas

 

Sojų baltymai jau seniai yra rinkoje, bet 90-aisiais nepagrįstai nuėjo į užmarštį, o dabar vėl išgyvena renesansą. Tai buvo sukėlusi GSE (galvijų spongiforminės encefalopatijos) problema, tačiau dabar daugelis gamintojų vėl įtraukia sojų baltymus į savo programas. Baltymų vartojimas taip pat auga ir moterų tarpe.

 

Nors biologinė sojų baltymų vertė yra sąlyginai nedidelė – 80, tačiau kaip augalinės kilmės baltymui tai yra gana daug. Aukštesnė vertė gali būti pasiekta tik baltyminių mišinių pagalba. Labai populiarus yra sojų baltymų ir kiaušinių baltymų derinys, kadangi abu šie baltymai savo amino rūgščių balansais papildo vienas kitą, pakeldami mišinio biologinę vertę iki 124 (ieškokite MEGA PROTEIN). Dar vienas teigiamas dalykas yra didelis L-Glutamino, vienos iš svarbesnių baltymų struktūros amino rūgščių, kiekis.

 

Pirmenybė visuomet turėtų būti teikiama sojų baltymų izoliatui, kadangi, lyginant su koncentratu, izoliatas turi mažesnį riebalų ir angliavandenių kiekį, bei didesnė kiekį baltymų. Sojų baltymai, kaip ir kiaušinių baltymai, savo sudėtyje neturi laktozės, todėl gali būti puiki alternatyva žmonėms, negalintiems vartoti pieno ir pieno produktų.

 

Santrauka

  • Didelis L-Glutamino kiekis;
  • Geras suderinamumas su kitais baltymais;
  • Mažas riebalų kiekis;
  • Sumaišytas su kiaušinio baltymu pasiekia aukštą BV – 124;
  • Be laktozės, todėl tinka jos netoleruojantiems žmonėms.

 

Daugiakomponenčiai baltymai

 

Daugiakomponenčiai baltymai yra plačiai naudojami ir labai populiarūs. Jie apima bent dvi ir daugiau baltymų rūšių siekiant padidinti mišinio biologinę vertę. 4 komponentų baltymai ir išrūgų baltymų izoliatas turi didžiausią biologinę vertę.

 

Norint padidinti biologinę vertę turėtų būti naudojami aukštos kokybės baltymų rūšių mišiniai. Plačiai naudojamas mišinys yra pieno, išrūgų ir kiaušinių baltymai, kurių biologinė vertė siekia 124. Prie šio mišinio pridėjus aukštos kokybės išrūgų baltymų izoliatą, gaunamas 4 komponentų produktas PROTEIN 96, kurio biologinė vertė siekia 136, todėl jis yra pranašesnis už tradicinius 3 komponentų baltymų mišinius.

 

Dagiakomponenčių baltymų dėka galima pasiekti daug didesnę biologinę vertę negu imant kiekvieną baltymą atskirai.

 

Turėtume atkreipti dėmesį į taip vadinamus 5, 6 ar net 9 komponentų baltymus, t.y. baltymus mišinius, beveik siekiančius dviženklį komponentų skaičių. Tokius produktus tiekėjai naudoja norėdami padaryti įspūdį pirkėjams, tačiau ilgas komponentų sąrašas yra labiau reklaminis triukas: dažnai į sudėti būna įtraukiami tokie žemos kokybės ir žemos BV baltymai kaip kviečių, žirnių ar ryžių baltymai. Net ir didžiausias komponentų skaičius ne visada užtikrina didesnę BV. Priešingai, kartais ji gali būti net mažesnė negu atskirų aukštos kokybės baltymų, tokių kaip, pavyzdžiui, išrūgų baltymai ar pieno baltymai, biologinė vertė, todėl būkite atsargūs su tokiomis baltymų kombinacijomis!

 

Santrauka

  • Biologinė vertė aukštesnė už atskirų baltymų BV;
  • Ilgiau organizmo įsisavinami;
  • Tikrinkite sudedamųjų komponentų sąrašą, mokėkite atskirti žemos kokybės baltymus!

 

Problemų keliantys pigūs baltymai

 

Baltyminių papildų pasirinkimas šiandien dienai yra labai platus ir tikrai per platus vartotojui, norinčiam susidaryti objektyvią nuomonę, todėl pagrindinis skirtumas šiai dienai yra kaina. Norėdami įvesti naują produktą į konkurencingą rinka, daugelis gamintojų stengiasi pasiūlyti itin patrauklias kainas, o tam, kad produktas pats savaime nebūtų nuostolingas, tiekėjams kartais tenka imtis ne visai legalių metodų. Kartais taip nutinka, kad ant etiketės būna nurodytas didesnis baltymų kiekis, nei faktiškai egzistuoja milteliuose. Kiti gamintojai, siekdami sumažinti produkto savikainą, jo gamybai naudoja prastesnės kokybės žaliavas.

 

Norint sumažinti produkto kainą dažnai naudojami prastesnės kokybės žirnių arba kviečių baltymai.

 

Pigesniuose produktuose dažnai naudojami mažos biologinės vartės žirnių arba ryžių baltymai. Tas pats taikoma ir kviečių baltymams, kurie, sumaišyti su vandeniu, sudaro į klijus panašią lipnią masę, dar vadinama „gliutenu“ (arba „glitimu“). Dar viena tiesa apie visus šiuos baltymus: dėl mažos biologinės vertės sportininkai negauna pakankamai gyvybiškai svarbių amino rūgščių, tas raumenys bėra skatinami augti. Sportininkai moka pinigus už absoliučiai prastos kokybės produktą, kurio organizmas tiesiog negali naudoti raumenų augimui. Blogiausiu atveju sportininkai tiesiog išsisemia ir pasiduoda, kadangi organizmui tiesiog būtina statybinė medžiaga ir aukštos kokybės amino rūgštys norint skatinti naujų raumenų ląstelių augimą.