Glutaminas // Glutamino-Glikogeno tyrimas
Koks yra glutamino poveikis raumenims?
Intensyvus fizinis krūvis (toks, kaip sunkios jėgos treniruotės ar ištvermės treniruotės) reikalauja didelio kiekio mūsų raumenyse esančio glikogeno (raumenyse esančio angliavandenio), todėl jo nuostolis po treniruotės privalo būti kompensuotas, kadangi kitu atveju gali užsitęsti atsistatymo procesas ir nebus pasiektas norimas rezultatas. Intensyvių treniruočių pasekoje raumenyse atsiradęs glutamino trūkumas taip pat padidina persitreniravimo tikimybę.
Ankstesniais tyrimais jau nustatyta, kad neesminės amino rūgšties L-Glutamino vartojimas po treniruotės padeda atstatyti ir glikogeno atsargas raumenyse bei grąžina glutamino lygi į buvusį iki treniruotės. Nuo to laiko ši amino rūgštis yra laikoma ypač svarbia tiek kultūrizmo, tiek ir kitų sporto šakų atstovams ir yra vartojama reguliariai po treniruočių norint užtikrinti pakankamą raumenų aprūpinimą glutaminu. Glutaminas yra dažnai vartojamas po treniruotės.
Šio, JL.Bowtell ir kitų, atlikto tyrimo metu septyni savanoriai vyrai buvo pasodinti ant veloergometro ir turėjo minti iki maksimalaus išsekimo, siekiant sumažinti glikogeno kiekį raumenyse. Pagal taisykles pirmiausia buvo 3m minučių minamas veloergometras siekiant 70% maksimalaus deguonies įsisavinimo. Po to sekė 6 priėjimai po 1 minutę dvigubai didesniu krūviu, po kiekvieno priėjimo darant 2 minučių pertraukas, o po jų vėl 45 minučių minimas siekiant 70% maksimalaus deguonies įsisavinimo.
Tokio tipo krūvis užtikrina, kad visų pluoštų (t.y. I tipo ir II tipo pluoštų) glikogeno atsargos būtų kiek įmanoma labiau išeikvotos. Po tokio krūvio tiriamiesiems buvo duodamas iš pradžių angliavandenių gėrimas (18.5% gliukozės polimerų ištirpintų 330 ml vandens), tuomet angliavandenių gėrimas su 8 gramais glutamino (tas pats gėrimas papildomai pridėjus dar 8 g glutamino) ir galiausiai tik 8 gramai glutamino (tiesiog gerimas be angliavandenių). Kas 15 minučių, 2 valandų bėgyje, buvo atliekami kraujo tyrimai.
Rezultatas
Tiek geriant vien glutamina, tiek ir maišant jį su gliukozės polimerais, glutamino lygis išaugo vidutiniškai 46%. Glutaminas teigiamai veikia raumenyse esantį glikogeną.
Šis tyrimas parodo, kad geriant glutaminą, jis ne tik susigeria į žarnų ląsteles, bet didžioji jo dalis taip pat patenka ir į kraują. Rezultatai taip pat rodo, kad tik kartą išgėrus glutamino, glikogeno lygis raumenyse smarkiai išauga. Šiuo atveju, vartojant glutamina su angliavandeniais, buvo išskiriama daugiau insulino, tačiau kokią įtaką išaugusiam glikogeno kiekiui raumenyse turi glutamino vartojimas be angliavandenių dar nėra visiškai aišku. Manoma, kad šios amino rūgšties sukeltą raumenų ląstelių paburkimą (išaugus skysčių kiekiui ląstelėse) lėmė suaktyvėjęs glikogeno sintezės fermentas, kuris yra atsakingas už glikogeno kaupimą ląstelėje. Geriant glutaminą kartu su angliavandeniais ne tik pasiekiamas didžiausias insulino išsiskyrimas, bet šio derinio dėka nustatytas ir didžiausias bendras glikogeno lygis organizme.
Šio tyrimo rezultatai rodo ir tai, kad glutamino vartojimas teigiamai veikia ir po sunkaus fizinio krūvio organizme vykstančius regeneracijos procesus, ypač jį vartojant kartu su angliavandeniais, kadangi tuo pat metu išauga ir insulino išsiskyrimas, o insulinas, tarp kita ko, sparčiai mažina stresinių katabolizmo hormonų (ypač kortizolio) išsiskyrimą ir turi teigiamą įtaką po treniruotės raumenyse vykstančiai baltymų sintezei.
Tyrimo metu nustatyta, kad vienas glutaminas, be angliavandenių, tai pat teigiamai veikia regeneracijos procesus. Jis duoda panašų postūmį glikogeno lygio atsistatymui, kaip ir vartojant jį su angliavandeniais, tačiau šiuo atveju nėra išskiriamas toks didelis insulino kiekis. Tai tampa ypač aktualu dietos etapo metu, kuomet svarbu riboti insulino išsiskyrimą norint užtikrinti nuolatinį riebalų degimą. Vartojamas vienas, glutaminas šį kriterijų visiškai atitinka, kadangi amino rūgštys ir be angliavandenių bei jų sąlygojamo insulino išsiskyrimo padeda raumenims atsistatyti, tuo pačiu atkuriant glikogeno lygį ir nesudarant neigiamos įtakos riebalų degimui. Glutaminą naudinga vartoti ir dietos metu.
Glutaminas sportininkų tarpe plačiai vartojamas ne tik dietos, bet ir augimo etapo metu.
Augimo etape - pradžiai iš karto po treniruotės rekomenduojama sumaišyti 5-15g* glutamino kartu su 60-100g* trumposios grandies angliavandeniais (MALTO 95) ir 30-50g* išrūgų baltymais (Triple Whey) - maišant juos kartu išgaunamas geriausias efektyvumas.
* dozės priklauso nuo individualaus kūno svorio.
Dietos etapo metu, norint išvengti sumažėjusio suvartojamų kalorijų kiekio sąlygojamo glutamino trūkumo, rekomenduojama per dieną išgerti dvi/tris 3g glutamino dozes, įskaitant ir geriamą po treniruotės. Laikantis dietos reikiamo glikogeno lygio palaikymui taip pat svarbu aprūpinti organizmą greitai įsisavinamais angliavandeniais, bet jų kiekis turi būti kur kas mažesnis – apie 50% normaliai vartojamo kiekio.