Krepšelis:

Nėra prekių

0,00€ Pristatymas
0,00€ Viso

Krepšelis Pirkti

Amino rūgštys // Poveikis ir vartojimas

Trumpi faktai // Svarbiausia informacija trumpai:


  • Iš viso yra 20 amino rūgščių, svarbių žmogaus medžiagų apykaitai;
  • Esminės amino rūgštys yra svarbios, nes žmogaus organizmas pats jų pasigaminti negali;
  • Amino rūgščių papildai yra gaminami skysčio, miltelių, tablečių ir kapsulių pavidalu;
  • Baltymai yra sudaryti iš amino rūgščių ir taip padeda mūsų raumenims augti;
  • Amino rūgščių papilduose nėra angliavandenių ir riebalų;

 

Kokios yra amino rūgštys ir kokia jų reikšmė?

 

Egzistuoja 20 amino rūgščių, būtinų mūsų organizmui, kurias jis  gauna iš dienos bėgyje suvartojamų baltymų. Šiuos išteklius naudoja ląstelės, fermentai, hormonai, hemoglobinas, antikūniai ir kitos medžiagos, kurioms organizmas amino rūgštis paskirsto pagal poreikį. Amino rūgštys, kaip jau minėta, yra baltymų, būtinų žmogaus organizmui, sudedamoji dalis, o baltymai, be kita ko, padeda kurti ir išlaikyti ir mūsų raumenų masę. Mūsų organizmui amino rūgštys yra gyvybiškai svarbios.

 

Kadangi mūsų organizmas pats amino rūgščių pasigaminti negali, jos yra gaunamos skaidant įvairius baltymus. Žmogaus organizmui yra būtinos 8 amino rūgštys, kurių jis turi gauti su kasdieniu maistu: L-Izoleucinas, L-Leucinas, L-Lizinas, L-Metioninas, L-Fanilalaninas, L-Treoninas, L-Triptofanas ir L-Valinas. Tai tampa ypač svarbu išaugus fiziniam krūviui, kadangi jėgos treniruočių metu amino rūgščių poreikis organizmui išauga dar labiau. Dažnai kasdienės mitybos neužtenka išaugusio amino rūgščių poreikio patenkinimui,  todėl tokiais atvejais rekomenduojama papildomai vartoti amino rūgščių papildus. Geriausia rinktis pilną amino rūgščių kompleksą ir būtent toks yra AMINO TABS: jį sudaro visos 20 žmogui reikalingų amino rūgščių, padalintų optimaliu santykiu tam, kad veiksmingai kompensuotų išaugusį poreikį ir būtų optimaliai pasisavintos. Iš viso yra 20 žmogaus organizmui svarbių amino rūgščių.

 

Specialius BCAA papildus, tokius kaip, pavyzdžiui, ANABOLIC BCAA+, rekomenduojama vartoti prieš ir po treniruotės, taip skatinant baltymų apykaitos procesus ir sukeliant anabolinį (raumenų stiprinimo) procesą bei padedant išvengti katabolinio (raumenų įrimo) proceso.

 

„Pagrindą visada turi sudaryti normalus maistas. Amino rūgščių papildai yra naudingi ir veiksmingi tik tada kada su paprastu kasdieniu maistu amino rūgščių poreikis nėra patenkinamas.“ (A.Frey)

 

Amino rūgščių rūšys

 

Neesminėmis amino rūgštimis organizmo aprūpinti nebūtina, kadangi šias rūgštis jis gali susintetinti pats, dažniausiai iš kitų amino rūgščių. Jos yra svarbios mūsų našumui, raumenų augimui, tačiau organizmui nėra būtinos. Neesminės amino rūgštys:

  • L-Alaninas
  • L-Asparagino rūgštis
  • L-Glutamino rūgštis
  • L-Glicinas
  • L-Prolinas
  • L-Serinas

 

Pusiau esminių amino rūgščių poreikis išauga tik tam tikrais atvejais, pavyzdžiui augimo periode ar sunkiai susižalojus. Iš dalies esminės amino rūgštys:

  • L-Argininas
  • L-Cisteinas
  • L-Histidinas
  • L-Tirozinas

 

Esminių amino rūgščių organizmas pats nesintetina, todėl jos organizmui turi būti teikiamos per mitybą ar papildus. Esminės amino rūgštys:

  • L-Izoleucinas (BCAA)
  • L-Leucinas (BCAA)
  • L-Lizinas
  • L-Metioninas
  • L-Fanilalaninas
  • L-Triptofanas
  • L-Treoninas
  • L-Valinas (BCAA)

 

 

Tinkamas amino rūgščių kiekis tinkamu metu

 

Amino rūgščių papildai yra gaminami skysčio, miltelių, tablečių arba kapsulių pavidalu. Amino rūgštys taip pat gali būti peptidų arba laisvos formos, nuo kurių iš dalies priklauso veiksmingumas. Neskaitant biologinės naudojamų žaliavų vertės, amino rūgščių preparatų pasisavinimas yra kur kas geresnis lyginant su baltymais. AMINO TABS - pilnas amino rūgščių kompleksas, patenkinantis kasdienį poreikį.

 

Baltymai, patekę į skrandį, turi būti dalinami į fermentus ir tik tuomet per žarnyno sieneles yra filtruojami į kraujotaką molekulių pavidalu. Tuo tarpu amino rūgščių, ypatingai oligopeptidinių, dalinti nereikia ir jos greičiau pasiekia tikslą. Šis pranašumas tampa ypač svarbus, kuomet amino rūgščių paklausa yra smarkiai išaugusi ir jos yra reikalingos greitam atsigavimui.

 

Dėl savo greito įsisavinimo ir aukštesnio absorbcijos koeficiento amino rūgštys yra pranašesnės už baltymus

 

Taigi prieš ir po treniruotės rekomenduojama vartoti amino rūgštis, kadangi dėl jų hidrolizuotos formos amino rūgščių nebereikia papildomai skaidyti, todėl jos greičiau patenka į raumenų ląsteles, kai tuo tarpu baltymai, siekiant padidinti jų teigiamas savybes, virškinimo sistemoje iš pradžių turi būti suskaidyti į smulkesnes molekules (fermentus).

 

Baltymų ir amino rūgščių poreikis ypač išauga po fizinio krūvio ir tai lemia jų vartojimo efektyvumą, skiriasi tik įvairių formų absorbcijos koeficientas. Amino rūgštys yra prieinamos skirtingu pavidalu.

 

Pavyzdžiui, skysti preparatai yra pasisavinami daug greičiau nei, tarkim, amino rūgštys tablečių, kapsulių ar miltelių pavidalu, todėl juos rekomenduojama vartoti ryte, ant tuščio skrandžio, bei prieš ir po treniruotės. 

 

Tabletėms reikia kelių valandų, kol aktyvūs jų komponentai pateks į kraują. Tai ypač naudinga nakties arba dietos etapo metu, kuomet kalba eina apie nuolatinį organizmo aprūpinimą amino rūgštimis, tuo labiau BCAA. Tabletės yra lėčiau virškinamos ir pasisavinamos per ilgesnį laiką, taip užtikrindamos nuolatinį amino rūgščių tiekimą. BCAA tablečių pavidalų organizmą aprūpina ilgesnį laiką.

 

Vis dėlto, amino rūgštys netinka kaip vienintelis baltymų šaltinis, kadangi  organizme jos yra pasisavinamos per greitai, todėl vargu, ar gali būti užtikrinta nuolatinė amino rūgščių koncentracija. Dėl šios priežasties baltymai miltelių pavidalu vis dar yra laikomi vienų pagrindinių papildų. Kadangi dažniausiai baltymai jau būna iš anksto padalyti (koncentratai, isoliatai, hidrolizatai), juos galima vartoti kaip maistinius baltymus užtikrinant ilgesnį organizmo aprūpinimą baltymais nei tai galima padaryt su amino rūgščių pagalba.

 

Natūralūs amino rūgščių šaltiniai

 

Amino rūgštys randamos tiek gyvūninės, tiek ir augalinės kilmės produktuose. Baltymų ypač gausu mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose,  piene, pieno produktuose, sojoje ir ankštinėse daržovėse. Gyvūninės kilmės amino rūgštis organizmas pasisavina geriau nei augalinės dėl jam artimesnės struktūros. Augalinės kilmės baltymai taip pat turi ląstelių sieneles, trukdančias baltymų ir jų amino rūgščių virškinimui. Gyvūninės kilmės baltymai yra aukštesnės kokybės nei gaunami iš augalų.

 

Amino rūgščių nauda sportininkams

 

Baltymai yra svarbūs teigiamo azoto balanso palaikymui

 

Treniruočių metu padidėja baltymų apykaita, kuri dažnai veda prie neigiamo azoto balanso, t.y., raumenų baltymai pradedami naudoti energijos gamybai. Baltymai ir amino rūgštys gali užkirsti kelią šiam procesui, tiekdami gyvybiškai svarbias azoto molekules, būtinas augimo užtikrinimui. Amino rūgštys dalyvauja baltymų apykaitos ir azoto balanso procesuose, o kai kurios iš jų tam tikrų fiziologinių savybių dėka (pavyzdžiui, dietos etapo ar ilgų ištvermės treniruočių metu) dalyvauja net energijos apykaitoje. Vitaminai yra svarbūs baltymų pasisavinimui.

 

Baltymų ir amino rūgščių apykaita tampa dar efektyvesnė, kai tuo pačiu metu vartojami ir tokie svarbūs vitaminai, kaip, pavyzdžiui, vitaminai B1, B2, B6, folio rūgštis, biotinas ir niacinas, kurie prisideda prie:

 

  • Baltymų ir amino rūgščių sintezės
  • Gliukozės ir energijos apykaitos
  • Hormonų aktyvumo reguliavimo
  • Širdies, nervų ir raumenų funkcijų
  • Raudonųjų kraujo kūnelių susidarymo
  • Imuninės sistemos funkcijų palaikymo


 Jeigu dėl nesubalansuotos mitybos ir/arba dėl padidėjusio fizinio krūvio organizmui trūksta baltymų ir amino rūgščių, jų trūkumą galima kompensuoti amino rūgščių papildų pagalba, taip stabilizuojant azoto ir baltymų balansą.

 

Kadangi praktiškai visos ląstelės yra sudarytos iš baltymų, jie yra svarbūs ne tik sportininkams, kai kalba eina apie raumenų augimą. Baltymai taip pat būtini ir norint turėti stiprius plaukus, sveikus nagus ir sveiką odą. Amino rūgštys yra būtinos plaukams ir odai.

 

Būtent dėl šios priežasties verta atkreipti dėmesį, kad organizmas gautų pakankamą baltymų ir amino rūgščių kiekį ir būtų išvengta jų trūkumo, tokiu būdu skatinant sveikų ląstelių formavimąsi.

 

B grupės vitaminai svariai prisideda prie baltymų apykaitos procesų

 

Kadangi sportininkai baltymams turi didesnę paklausą, jų maisto racioną turi sudaryti daugiau amino rūgštimis praturtintų produktų. Tokie baltymų šaltiniai yra, pavyzdžiui, mėsa, kiaušiniai ar pieno produktai. Paprasta, tačiau šiuose maisto produktuose, be kita ko, gausu ir riebalų, todėl iš šių produktų organizmas gauna ne tik reikalingus baltymus, bet pasisavina ir riebalus. B grupės vitaminai yra svarbūs baltymų pasisavinimui.

 

Vartojant specialius maisto papildus, organizmas bus aprūpintas aukštos kokybės baltymais ir amino rūgštimis, tuo tarpu riebalų bus visiškai išvengta,  o tai ypač svarbu laikantis dietos. Tokiu būdu sportininkai gali be rūpesčių organizmą aprūpinti optimaliu reikalingų medžiagų kiekiu nesibaimindami dėl nepageidaujamų riebalų, kurių dažnai randama mėsoje.

 

Optimaliam baltymų pasisavinimui taip pat nevalia pamiršti B grupės vitaminų, kurie dalyvauja daugelyje organizme vykstančių medžiagų apykaitos procesų.