BCAA // BCAA ir regeneracija
Ar BCAA gali paskatinti regeneraciją?
Šakotosios grandies amino rūgščių (BCAA) organizmas pats pasigaminti negali, todėl jos turi būti tiekiamos per mitybą. Anksčiau apie teigiamą amino rūgščių poveikį psichinei ir fizinei organizmo veiklai sklido tik gandai, tačiau po JS. Coombes ir LR. McNaughton atlikto tyrimo buvo nustatyta, kad papildomų BCAA vartojimas padeda sumažinti raumeninio audinio irimą ištvermės treniruočių metu ir po jų. Tyrimai parodė, kad BCAA gali paskatinti regeneraciją.
Optimali BCAA norma vienam kartui yra 1 g BCAA 10-čiai kg kūno masės |
Atlikto tyrimo metu iš 16 jame dalyvavusių žmonių, kurie kasdien su maistu gaudavo rekomenduojamą 0,64 g/kg BCAA normą, 8 dalyvavusiems 2 savaites papildomai buvo duodama dar po 12 g BCAA. Po savaitės nuo tyrimo pradžios jie buvo tiriami po 120 minučių 70% pajėgumu mindami veloergometro. Prieš ir po atliekamo tyrimo grupė papildomai gaudavo dar po 20 g BCAA. Raumenų fermentų CK ir LDH, kurie yra laikomi su raumenų pažeidimu susijusio streso rodikliu, koncentracija buvo ženkliai aukštesnė lyginant su tuo laikotarpiu, kai tyrime dalyvaujantiems asmenims papildomai buvo duodamas BCAA.
Štai kelios šio tyrimo pasekoje pateikiamos išvados: slopindamos baltymų skilimą fizinio krūvio metu, BCAA skatina anabolinius procesus ir slopiną katabolinius. Anabolinius procesus taip pat galima skatinti ir didinant anabolinių hormonų (augimo hormono ir testosterono) koncentraciją. Geriausia BCAA vartoti iš karto po treniruotės.