Krepšelis:

Nėra prekių

0,00€ Pristatymas
0,00€ Viso

Krepšelis Pirkti

27 // Baltymų vartojimas

Ką reikėtų žinoti apie per didelį baltymų vartojimą ir riebalų atsiradimą?

 

 
Klausimas

Ar gali būti, kad gerdamas daug baltyminių kokteilių (2-3 kokteiliai per dieną) ir valgydamas keturis baltyminius patiekalus (varškė, vištiena, tunas, lašiša ir t.t.), aš valgau per daug baltyminio maisto, kadangi apart raumenų  pilvo srityje pas mane kaupiasi ir riebalai? Man 43 metai, esu 1.80 m ūgio ir sveriu 91 kg. Sportuoju tris kartus per savaitę.

 

Atsakymas

Riebalų kaupimąsi pirmiausia sąlygoja taip vadinamas teigiamas maistinių medžiagų balansas. Kai maistinių medžiagų yra suvartojama ženkliai daugiau nei organizmas gali jų naudingai panaudoti, dalis jų gali būti saugoma raumenyse glikogeno pavidalu, arba (atmetus tai, kas nėra pašalinama išsituštinus), kaupiama riebaliniame audinyje.

 

Tikimybė, kad baltymai virstų riebalais, yra labai nedidelė, kadangi baltymai pirmiausiai skatina medžiagų apykaitą, kur, savo ruožtu, degina kalorijas.

 

Riebalų susidarymo tikimybė ir baltymų pertekliaus yra mažai tikėtina.

 

Po valgio vykstanti termogenezė, t.y. pavalgius vykstantis šilumos gamybos procesas, labai skiriasi priklausomai nuo to, kokios maistinės medžiagos buvo vartojamos: baltymai, angliavandeniai ar riebalai. Jei po valgio riebalai termogenezę padidina nuo 3% iki 4%, o angliavandeniai – iki 7%, tai baltymai šį procesą gali padaryti iki 30% veiksmingesnį. Tai reiškia, kad baltymais praturtinto maisto dėka yra sudeginama daug daugiau kalorijų, nei suvalgius angliavandenių ar riebalų turinčio maisto. Baltymų dėka metabolizmas išauga iki 30 %.

 

Todėl, laikantis sumažinto kalorijų kiekio dietos, yra rekomenduojama vartoti žymiai daugiau baltymų. Viena vertus, Jūsų raumenų masė bus apsaugota nuo irimo, o kita vertus, metabolinis procesas bus kurkas aktyvesnis. Kalbant apie galimą riebalų kaupimą, Jums reikėtų vartoti dar daugiau baltyminių kokteilių ir baltyminio maisto, kad baltymų kiekis susilygintų su bendru angliavandenių ir riebalų (nustatytu pagal poreikį) kiekiu, tačiau ir tai vargiai įmanoma. Bet kokiu atveju, kaip jau anksčiau minėjau, dalis perteklinės energijos gali būti kaupiama riebalų pavidalu.

 

„Kai kuriais atvejais aš suvartoju iki 600 g baltymų per dieną. Nepaisant to, metų bėgyje mano kūno riebalų procentas niekada neviršijo 12%.“ (A.Frey)

 

Jau ne vienerius metus mano mityba yra paremta dideliu baltymų vartojimu, kuris kartais siekia ir 600 g per dieną. Nepaisant to, per visus metus nei karto neturėjau daugiau 12% kūno riebalų ir metabolizmas vyksta visu greičiu, o ženkliai palengvina raumenų masės auginimą.

 

Apibendrinant, galiu teigti, kad yra labai maža tikimybė, jog riebalai kauptųsi dėl per didelio baltymų vartojimo.

 

Sėkmės! A.Frey